IO - Skierniewice
Instytut Ogrodnictwa Skierniewice
OEMS - Prusy
OEMS PRUSY
SZD - Brzezna
Instytut Ogrodnictwa Skierniewice
IO - Puławy
Instytut Ogrodnictwa Skierniewice

Jagoda kamczacka

Krzew owocowy należący do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae) – tej samej, do której należą ozdobne pnącza i krzewy - wiciokrzew i suchodrzew. Jagoda kamczacka dorasta do wys. 1,8-2m, pokrój ma kulisty lub nieco wzniesiony.

Naturalnie rośnie w zimnym klimacie (m.in. na Syberii) stąd jego wytrzymałość na chłody i mróz jest niemal nieporównywalna z innymi roślinami (niektóre źródła podają nawet -45°C dla krzewu i -8°C dla kwiatów). Kwitnie wcześnie (na początku kwietnia), a w związku z tym równie wcześnie owocuje (w maju, nawet przed pierwszymi odmianami truskawek).

Owoce: to ciemnoniebieskie, wydłużone jagody, które są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Skórka pokryta białawym, woskowym nalotem, miąższ soczysty, smaczny, dość kwaśny.

Uprawa: krzew niewymagający i łatwy w uprawie,preferuje gleby średniozwięzłe, piaszczysto-gliniaste i gliniasto-piaszczyste, o lekko kwaśnym pH, stanowiska słoneczne do półcienistych.

Gleby mniej żyzne można wzbogacić np. nawozem organicznym - dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem - w ilości ok. 10 kg/roślinę (zabieg powtarzać jesienią co 2-3 lata).  

Jagoda kamczacka do zapylenia potrzebuje innej odmiany, kwitnącej w tym samym czasie, dlatego najlepiej sadzić obok siebie dwie różne rośliny. Rośliny z upraw kontenerowych można wysadzać przez cały okres wegetacyjny.Z krzewu można zebrać od 2 do 5 kg owoców, owocuje już w pierwszym roku po posadzeniu.

Zastosowanie:do upraw amatorskich i plantacji towarowych.

Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia (w tym jako składnik sałatek owocowych i deserów) oraz na przetwory – soki, dżemy, wina i nalewki. Można je mrozić, suszyć, a sok wykorzystywać do wzmocnienia barwy i smaku kompotów, czy galaretek owocowych

Dodatkowe informacje:

Owoce jagody kamczackiej zawierają wielecennych składników, z których najważniejsze to: cukry, kwasy organiczne, pektyny, witamina C, antocyjany, flawonoidy. Ich działanie jest nieocenione - wzmacniają system odpornościowy, wzmagają przemianę materii, mają właściwości odtruwające organizm z metali ciężkich. W medycynie ludowej wykorzystywano napar z liści i kwiatów do płukania i dezynfekcji gardła przy różnych jego chorobach.

Odmiany zostały wymienione w kolejności dojrzewania owoców

  • ‘Wojtek’

Bardzo wartościowa polska odmiana, wyselekcjonowana przez Z. i H. Łukaszewskich w Osielsku. W warunkach doświadczeń prowadzonych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach krzewy tej odmiany rosną silnie i zdrowo. Osiągają wysokość ponad 1,5m i średnicę ok.1,8- 2,0m.

Odmiana bardzo plenna - w pełni owocowania zbiera się ok. 5 kg owoców z jednego krzewu. To dwa razy więcej niż w przypadku odmian rosyjskich, wywodzących się wprost od suchodrzewu kamczackiego, takich jak ‘Czelabinka’, ‘Dlinnopłodna’ czy ‘Sinigłaska’.

Owoce: bardzo duże (średnia masa to ok. 2,2g), znacznie większe i jędrniejsze od owoców odmian rosyjskich. Dojrzewają w pierwszej dekadzie czerwca. Miąższ bardzo aromatyczny, soczysty, smaczny.

Zastosowanie: Z uwagi na atrakcyjną wielkość i twardość owoców oraz wysoką plenność krzewów odmiana Wojtek nadaje się, nie tylko do uprawy amatorskiej, ale także na plantacje towarowe.

 

  • ‘Atut’

Odmiana polskiej hodowli. Krzewy w doświadczeniach skierniewickich rosną zdrowo, umiarkowanie silnie, do 1,5m wysokości.

Owoce: duże, beczułkowate (średnia masa 1 owocu wynosi 1,2 -1,3g), długie (ale mniejsze niż odmiany ‘Wojtek’). Ich jędrność jest również porównywalna z owocami odmiany Wojtek i ‘Jolanta’. Smak słodszy od obu wyżej wymienionych odmian.

Zastosowanie: to nowa odmiana, która jest jeszcze w trakcie badań, ale wydaje się być przydatna nie tylko do uprawy amatorskiej, ale również do produkcji towarowej, choć wydaje się być mniej plenna niż odmiana Wojtek.

 

  • ‘Duet’

Polska odmiana. Krzewy mają wzniesiony pokrój, rosną zdrowo dorastając do wysokości 1,0 - 1,2 m.

Owoce: duże, walcowate lub beczułkowate, z krótką szypułką, trudno odrywają się podczas zbioru, przez co nie nadają się do zbioru kombajnowego. Średnia masa 1 owocu wynosi 1,5-1,8 g. Skórka niebieska, pokryta jasnym woskowym nalotem, miąższ dobry, słodki. Jędrność owoców podobna do odmiany Wojtek.

Zastosowanie: Odmiana ‘Duet’ jest w skierniewickich doświadczeniach jeszcze krótko badana, ale wydaje się bardziej przydatna do uprawy amatorskiej niż produkcji towarowej. Jej wartość może obniżać bardzo nierównomierne dojrzewanie owoców – pierwsze dojrzałe owoce pojawiają się już w połowie maja, a ostatnie nawet cały miesiąc później.

Autor informacji o ww. odmianach: mgr inż. Tomasz Golis
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

  • ‘Karina’

Najwcześniej owocująca, bardzo plenna odmiana. Krzew zwarty, kulisty, dorasta do wys. 1,80m.

Owoce: duże, wydłużone, słodko - kwaśne jagody, dojrzewające już w połowie maja. Po dojrzeniu bardzo szybko opadają.

Zastosowanie: odmiana doskonała na przetwory oraz do mrożenia.

  • ‘Dworska’ - nowość!

Silnie rosnący krzew o kulistym pokroju, dorastający do 170cm wys. Odmiana średnio-wczesna, bardzo plenna, szacuje się, że z jednego krzewu w uprawie amatorskiej można uzyskać do 5kg owoców, na plantacji do 3kg (co daje ok. 9-10t/ha).

Owoce: duże, smaczne, aromatyczne, soczyste, słodko-kwaśne; dojrzewają równomiernie, w jednym czasie, dzięki czemu nadają się do zbioru mechanicznego. Dobrze znoszą transport, co jest kolejną zaletą przy uprawie towarowej.