IO - Skierniewice
Instytut Ogrodnictwa Skierniewice
OEMS - Prusy
OEMS PRUSY
SZD - Brzezna
Instytut Ogrodnictwa Skierniewice
IO - Puławy
Instytut Ogrodnictwa Skierniewice

MALINA

W otwartym jesienią ub. roku laboratorium in vitro sukcesywnie powstają sadzonki roślin owocowych oraz ozdobnych, wolne od jakichkolwiek chorób. Jednymi z takich roślin są wybrane odmiany maliny Rubus idaeus:

  • · ‘BENEFIS’

Nowa polska odmiana maliny bezkolcowej, wyhodowanej w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Sp. z o.o. w Brzeznej (ochrona prawna).

Morfologia: krzew silnie rosnący, pędy sztywne, wyprostowane, nie wytwarza odrostów korzeniowych; owocuje na 2-letnich pędach.

Owoce: duże, stożkowate, ciemnoczerwone, delikatnie omszone, zwarte, bardzo smaczne.

Dojrzałość zbiorcza:odmiana plenna, zbiór przypada na lipiec-sierpień. Jest mało podatna na przemarzanie oraz na choroby powodujące zamieranie pędów.

Zastosowanie: Odmiana polecana do produkcji towarowej oraz uprawy amatorskiej; owoce doskonałe do bezpośredniego spożycia, jak też mrożenia i przetwórstwa.

  • ·LASZKA’

Odmiana nowa, wczesna, owocująca na 2-letnich pędach; wyhodowana w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Sp. z o.o. w Brzeznej (ochrona prawna).

Morfologia: krzew średnio silnie rosnący, ze sztywnymi pędami, których wierzchołki łukowato się przewieszają; kolce dość liczne, małe.

Owoce: duże lub bardzo duże, wydłużone, o mocno wydłużonym kształcie, czerwone, aromatyczne, delikatnie omszone, smaczne; doskonale znoszą zbiór mechaniczny oraz transport; są mało podatne na gnicie,przemarzanie, jednak pąki mogą być uszkadzane w czasie silnych mrozów.

Dojrzałość zbiorcza: zbiór owoców zaczyna się w lipcu i trwa do sierpnia.

Zastosowanie: Wczesna odmiana deserowa, bardzo poszukiwaną na rynku, głównie ze względu na trwałość i wysoką jakość owoców; polecana do uprawy towarowej metodą tradycyjną i integrowaną oraz jako odmiana amatorska.

  • ‘POLKA’

Najbardziej ceniona odmiana polskiej maliny; wyhodowana w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa Sp. z o.o. w Brzeznej.

Morfologia: krzew nie wymaga podpór, po zbiorach owoców wszystkie pędy się wycina.

Owoce: duże, zwarte, czerwone, bardzo smaczne i aromatyczne. Powtarza owocowanie.

Dojrzałość zbiorcza: Odmiana średniowczesna, zbiór trwa od sierpnia do pierwszych przymrozków.

Zastosowanie: Odmiana deserowa i przemysłowa. Owoce znoszą nawet długi transport. Z uwagi na późniejszy okres kwitnienia owoce i kwiaty nie są uszkadzane przez szkodniki typowe dla malin lipcowych, a pędy nie są narażone na uszkodzenia mrozowe, ponieważ są przed zimą usuwane. Mało podatna na zamieranie pędów i gnicie owoców.

  • ·‘RADZIEJOWA’

Odmiana wyhodowana w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Sp. z o.o. w Brzeznej.

Morfologia: krzew średnio silnie rosnący, wytwarza mało odrostów korzeniowych; owocuje na pędach 2-letnich.

Owoce: duże, stożkowe, ciemnoczerwone, soczyste i bardzo aromatyczne, jędrne. Charakteryzują się dużą zawartością ekstraktu oraz kwasowością, w porównaniu z innymi czerwonymi odmianami maliny, zawierają więcej antocyjanów.

Dojrzałość zbiorcza: Odmiana bardzo plenna, zbiór w drugiej połowie czerwca, trwa do lipca.

Zastosowanie: Odmiana polecana do produkcji towarowej oraz uprawy amatorskiej; owoce doskonałe do przetwórstwa.

  • ‘SOKOLICA’

Odmiana wyhodowana w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Sp. z o.o. w Brzeznej.

Morfologia: krzew silnie rosnący, owocuje na pędach 2-letnich.

Owoce: duże, stożkowe, jasnoczerwone, soczyste i bardzo aromatyczne. 

Dojrzałość zbiorcza: Odmiana bardzo plenna, zbiór w drugiej pod koniec czerwca i w lipcu.

Zastosowanie: Odmiana polecana do produkcji towarowej oraz uprawy amatorskiej; owoce doskonałe do przetwórstwa.

  • ·‘BESKID’

Polska, późna odmiana maliny.

Morfologia: krzew silnie rosnący, pędy proste, ze szczątkowymi kolcami; owocuje bardzo obficie, tylko na 2-letnich pędach.

Owoce: średniej wielkości lub duże, czerwone, wydłużone, stożkowate, kwaskowate.

Dojrzałość zbiorcza: odmiana plenna, owoce dojrzewają późno, w drugiej połowie lipca. Jest dość odporna na choroby i szkodnik, mało odporna na przemarzanie; owoce mało wrażliwe na gnicie. Wymaga dobrych warunków uprawy i szczególnie optymalnej wilgotności gleby.

Zastosowanie: Odmiana polecana do produkcji towarowej oraz uprawy amatorskiej; owoce doskonałe przede wszystkim do mrożenia i przetwórstwa.

  • ‘POLANA’

To pierwsza polska odmiana maliny owocująca na tegorocznych pędach.

Morfologia: krzew średnio silnie rosnący, dorasta do 1,5m; kolce szczątkowe; powtarza owocowanie, ale głównie owocuje na jednorocznych pędach.

Owoce: średnie, stożkowate, intensywnie czerwone, z połyskiem, smaczne.

Dojrzałość zbiorcza: Dojrzewanie owoców rozpoczyna się na początku sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. Odmiana mało wrażliwa na zamieranie pędów i mało wrażliwa na gnicie owoców.

Zastosowanie: Odmiana polecana do produkcji towarowej oraz uprawy amatorskiej; owoce nadają się do bezpośredniego spożycia oraz do mrożenia i przetwórstwa.

  • ‘POKUSA’

To polska odmiana maliny, powtarzająca owocowanie.

Morfologia: krzew silnie rosnący, pędy sztywne; kolce nieliczne, małe; powtarza owocowanie, ale głównie owocuje na jednorocznych pędach.

Owoce: bardzo duże,  kuliste lub lekko wydłużone, jaskrawo czerwone, lekko omszone.

Dojrzałość zbiorcza: dojrzewanie owoców na tegorocznych pędach jest wczesne do późnego (rozpoczyna się na początku sierpnia i trwa do przymrozków), na dwuletnich pędach – wczesne. Owoce średnio podatne na gnicie.

Zastosowanie: odmiana deserowa polecana do uprawy amatorskiej oraz towarowej.

  • ‘CANBY’

To średnio wczesna odmiana maliny.

Morfologia: krzew silnie rosnący, pędy wyprostowane, wysokie, właściwie bez kolców;

Owoce: średniej wielkości do małych, kuliste lub lekko wydłużone, jaskrawoczerwone, smaczne.

Dojrzałość zbiorcza: odmiana plenna, średnio wczesna; odporna na mróz, choroby grzybowe; nie toleruje gleb ciężkich, podmokłych.

Zastosowanie: odmiana polecana do produkcji towarowej oraz uprawy amatorskiej; owoce nadają się do zbioru mechanicznego; doskonałe do bezpośredniego spożycia oraz przetwórstwa.