IO - Skierniewice
Instytut Ogrodnictwa Skierniewice
OEMS - Prusy
OEMS PRUSY
SZD - Brzezna
Instytut Ogrodnictwa Skierniewice
IO - Puławy
Instytut Ogrodnictwa Skierniewice

Jagody goji

Jagody goji - tak popularnie nazywa się owoce kolcowoju (Lycium), rośliny należącej do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Znaczenie użytkowe mają przede wszystkim dwa gatunki: kolcowój szkarłatny (Lycium barbarum) oraz kolcowój chiński (Lycium chinense). W Polsce bardziej popularny, zwłaszcza, ze względu na odporność na mrozy jest pierwszy z wymienionych.

Kolcowój szkarłatny (Lycium barbarum)

Opis: bardzo gęsty krzew, z łukowato przewisającymi, długimi i cienkimi, ciernistymi gałęziami, dorastający do 2-3m. wys.; liście zielone, sztywne, wąskie; jasnofioletowe kwiaty zebrane w luźne kwiatostany, zakwita w maju i kwitnie do jesieni; owoce niewielkie, podłużne, jaskrawoczerwone pojawiają się jesienią. Tworzy gęste zarośla, rozrastając się poprzez liczne odrosty korzeniowe.

Owoce: czerwone lub pomarańczowe, jajowate jagody (1-2cm długości), dojrzewające w sierpniu, wrześniu, do października.

Wymagania: krzew odporny na suszę; preferuje stanowiska słoneczne, gleby przepuszczalne, ciepłe, bogate w składniki pokarmowe i azot; dobrze znosi niskie temperatury i nie wymaga zimowego okrycia.


Kolcowój chiński (Lycium chinense)

Niższy krzew od L. barbatum, dorasta do 1m wys.; ma bardziej cierniste pędy, kwitnie i owocuje obficiej niż poprzedni; może przemarzać w czasie surowszych zim.

Dodatkowe informacje:

Przez długie lata kolcowój uznawano za roślinę trującą. Badania prowadzone na całym świecie potwierdziły obecność, zwłaszcza w zielonych częściach krzewu oraz niedojrzałych owocach, toksycznych alkaloidów (atropiny i solaniny), ale ich stężenie w owocach zmniejsza się i prawie znika wraz z dojrzewaniem.

Podobnie zresztą rzecz się ma z, tak kochanym przez Polaków, ziemniakiem i nie mniej lubianym pomidorem. Oba gatunki należą do tej samej rodziny, co kolcowój, i w przypadku obu, jedynie w pełni dojrzałe owoce są jadalne.

Pamiętając o tym zachowamy zdrowie, bo wartość odżywcza owoców goji jest nieprzeceniona. Znajdują się w nich zarówno witaminy (A, C, z grupy B), flawonoidy, aminokwasy, polisacharydy, olejki eteryczne oraz karotenoidy.

Na poparcie tezy, że warto wprowadzić do swego menu jagody goji jest fakt, że medycyna chińska stosuje te owoce od dawna, by nie powiedzieć ‘od zawsze’ (dr Adam Marosz podaje, że nawet od Iw.n.e.). Stosowano je przede wszystkim w celu podniesienia witalności organizmu, wzmocnienia przemiany materii, w chorobach oczu, układu pokarmowego, wątroby, nerek, cukrzycy.

Jeżeli wprowadzimy jagody goji do swojej diety (surowe lub suszone), to jedynie w pełni dojrzałe owoce, z własnego krzewu lub kupione w wiarygodnym i sprawdzonym sklepie.